reklama
17 luty 2024

Nietypowy czerwony cydr wyprodukowano na SGGW

zdjęcie: Nietypowy czerwony cydr wyprodukowano na SGGW / fot. PAP
fot. PAP
Młodzi naukowcy z SGGW wyprodukowali cydr, którego kolor mocno odbiega od typowej barwy tego typu trunków. Badacze mają nadzieję, że napój zyska popularność wśród konsumentów i będzie produktem promującym uczelnię.
REKLAMA

Jak podaje portal Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, inicjatywę „Od sadu do stołu – Cydrowa innowacja SGGW” stworzyli członkowie Koła Naukowego Ogrodników – Sekcji Winoogrodników i Enologów. W jej realizacji uczestniczą studenci, doktoranci i pracownicy naukowi Instytutu Nauk o Żywności.

Projekt rozpoczął się od oceny potencjału nietypowych jabłek czerwonomiąższowych, pochodzących z nowego klonu hodowlanego jabłoni JB, wyhodowanego w Sadzie Doświadczalnym w Wilanowie przez prof. Andrzeja Przybyłę. Jest to etap niezwykle ważny, ponieważ, jak tłumaczą przedstawiciele SGGW, podstawowym elementem w produkcji dobrej jakości cydru jest właściwy dobór odmiany jabłoni, uwzględniający poziom kwasów, cukrów i polifenoli. Szczególnie pożądane są odmiany charakteryzujące się wysoką zawartością garbników i kwasów, które nadają finalnemu produktowi odpowiednią barwę i goryczkę.

Ponieważ ocena wspomnianego wyżej klonu wypadła pozytywnie, przygotowano pierwszy nastaw. Aby dostosować proces fermentacji i leżakowania do specyfiki owoców pochodzących z tej odmiany, zaangażowani w projekt studenci musieli przeprowadzić szereg eksperymentów.

Ostatecznie przygotowany cydr, o bardzo nietypowym kolorze, został wysłany na leżakowanie. Jest to niezbędny krok w procesie tworzenia tego typu trunków.

„Nietypowy szkarłatno-karminowy kolor owoców klonu JB wzbudza dodatkowe zainteresowanie wśród koneserów cydru” - podkreślają twórcy projektu.

Mają oni nadzieję, że ich wyrób zyska uznanie wśród miłośników cydru. Przypominają jednak, że celem projektu jest nie tylko stworzenie komercyjnego napoju, ale także promowanie rodzimej uczelni oraz unikalnej odmiany jabłoni rosnącej w Sadzie Doświadczalnym.

„Realizacja tego projektu umożliwiła nam wyprodukowanie cydru, który będzie ciekawym produktem promującym naszą uczelnię - mówią. - Jednocześnie, inicjatywa ta wpisuje się w rozwój dwóch kluczowych dyscyplin: technologii żywności i żywienia oraz rolnictwa i ogrodnictwa”.

Opiekunami merytorycznymi projektu są dr hab. Edyta Lipińska z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności Instytutu Nauk o Żywności oraz dr hab. Dawid Olewnicki z Katedry Sadownictwa i Ekonomiki Ogrodnictwa Instytutu Nauk Ogrodniczych.(PAP)

Katarzyna Czechowicz

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gorzów Wielkopolski
1.1°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gorzowie

kiedy
2024-11-23 11:00
miejsce
Targowa 9a, Gorzów Wielkopolski,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 13:00
miejsce
Targowa 9a, Gorzów Wielkopolski,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 15:00
miejsce
Targowa 9a, Gorzów Wielkopolski,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 16:00
miejsce
Teatr im. J. Osterwy, Gorzów...
wstęp biletowany