reklama
kategoria: Kraj
26 grudzień 2023

Na trójstyku granic Polski, Czech i Słowacji powstanie tzw. Regionalny Trójkąt Transgraniczny

zdjęcie: Na trójstyku granic Polski, Czech i Słowacji powstanie tzw. Regionalny Trójkąt Transgraniczny / fot. PAP
fot. PAP
Na trójstyku granic Polski, Czech i Słowacji powstanie tzw. Regionalny Trójkąt Transgraniczny; w tej formule przewiduje się współpracę w takich obszarach jak: gospodarka, spotkania ekspertów, promocja regionów - wynika z uzasadnienia uchwały przyjętej przez Sejmik Woj. Śląskiego na ostatniej, grudniowej sesji.
REKLAMA

Dotąd, od ponad 20 lat, regiony z trójstyku granic Polski, Czech i Słowacji współpracowały przede wszystkim na gruncie umów dwustronnych. Teraz uzgodniły wspólne trójstronne oświadczenie o współpracy, które m.in. na ostatniej, grudniowej sesji przyjął Sejmik Woj. Śląskiego.

W uzasadnieniu tej uchwały wskazano, że „na szczeblu regionalnym na wzór Regionalnego Trójkąta Weimarskiego powstanie tzw. Regionalny Trójkąt Transgraniczny - z inicjatywy regionów (…)”. „W tej formule przewiduje się trójstronną współpracę w takich obszarach, jak: gospodarka, spotkania ekspertów, promocja regionów, m.in. organizowanie wspólnych wydarzeń” - wyjaśniono.

Jak wynika z tekstu oświadczenia, strony uzgodniły je mając na uwadze: członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Czeskiej oraz Republiki Słowackiej w Unii Europejskiej oraz przekonanie, że integracja europejska służy zapewnieniu pokoju i wzmocnieniu demokracji oraz promowaniu zrównoważonego rozwoju gospodarczego, społecznego, kulturowego i ekologicznego.

Zaprzyjaźnione regiony wyrażają jednocześnie wspólną wolę wspierania w Europie spotkań obywateli, które wzmacniają wzajemne zrozumienie, demokrację oraz osłabiają wszelkiego rodzaju dyskryminacje. Wyrażają też wspólne życzenie kontynuowania i zacieśniania dotychczasowej, opartej na wzajemnym zaufaniu współpracy partnerskiej i deklarują zamiar dalszego zacieśniania kontaktów.

Za priorytetowe strony uznały m.in.: trójstronną współpracę w zakresie gospodarki, w tym: obszarze innowacji i rozwoju biznesu; trójstronne spotkania biznesu; misje gospodarcze; udział w przedsięwzięciach gospodarczych, w szczególności targach, konferencjach, kongresach, forach, a także trójstronne spotkania ekspertów w formie wizyt studyjnych.

Istotna dla sąsiadujących regionów jest też ich trójstronna promocja: organizowanie wspólnych wydarzeń (m.in. turystycznych, sportowych, kulturalnych, społecznych, edukacyjnych); spotkania oraz wymiana w ramach urzędów/instytucji samorządowych, które posłużą rozwojowi i promocji regionów.

Projekty w tych obszarach współpracy mają być realizowane corocznie, naprzemiennie na terytorium jednego z regionów partnerskich. Każdy z regionów partnerskich ma przygotować program operacyjny dla projektu współpracy, za którego realizację w danym roku odpowiada, uzyskując dla niego akceptację pozostałych regionów.

Strony zobowiązują się też każdego roku do ustalania wspólnego rocznego programu współpracy, określającego tematy współpracy i instytucje odpowiedzialne za jej realizację. Zakres współpracy w priorytetowych obszarach może zostać poszerzony. Oświadczenie zostaje zawarte na okres trzech lat i ulega jednokrotnie automatycznemu przedłużeniu na trzy lata.

Prócz umów dwustronnych, polskie Województwo Śląskie (a także Opolskie) oraz Kraj Morawsko-Śląski i Kraj Żyliński od dekady współpracują też w ramach Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej (EUWT) pod nazwą. Wspólnie realizują w nim projekty w zakresie m.in. jakości powietrza (Air Tritia) czy transportu (Trans Tritia).

Samorządy woj. śląskiego oraz krajów morawsko-śląskiego i żylińskiego na bieżąco współpracowały też roboczo m.in. podczas pandemii koronawirusa, przekazując sobie nawzajem np. informacje o sytuacji pandemicznej, a także o podejmowanych w związku z nią krokach. (PAP)

autor: Mateusz Babak

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Gorzów Wielkopolski
2.2°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:59
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gorzowie

kiedy
2024-11-23 11:00
miejsce
Targowa 9a, Gorzów Wielkopolski,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 13:00
miejsce
Targowa 9a, Gorzów Wielkopolski,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 15:00
miejsce
Targowa 9a, Gorzów Wielkopolski,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 16:00
miejsce
Teatr im. J. Osterwy, Gorzów...
wstęp biletowany