Policjanci odebrali ok. 120 telefonów ws. wypadku polskiego autokaru w Niemczech
Centrum ma za zadanie wymianę informacji na temat wypadku między polskimi a niemieckimi służbami. Działa tam specjalna infolinia pod numerem 47 791 11 49 dla bliskich poszkodowanych. Podobną infolinię uruchomiła także strona niemiecka pod nr: +49 336 156 81612.
„Łącznie, jeżeli chodzi o naszą policyjną infolinię około 120 rozmów telefonicznych zrealizowaliśmy z osobami, które miały podejrzanie, że wśród poszkodowanych w wyniku wypadku są ich bliscy. Staraliśmy się podczas tych rozmów wskazywać, w których szpitalach mogą przebywać te osoby” – powiedział PAP Sławek.
Dodał, że centrum jeszcze funkcjonuje, a jego praca polega obecnie głównie na prowadzeniu infolinii.
Jak poinformował w środę rano na Twitterze konsul RP w Berlinie Marcin Król, większość z 53 osób poszkodowanych w wypadku polskiego autokaru w Brandenburgii została już wypisana ze szpitali.
Z informacji zdobytych przez PAP wynika, że po badaniach profilaktycznych w niemieckich szpitalach ok. 30 osób wróciło do domów samodzielnie, a kilkanaście transportem zorganizowanym. Kilka osób nadal jest hospitalizowanych.
W wypadku polskiego autokaru, do którego doszło we wtorek na autostradzie nr 12 w Niemczech, poszkodowane zostały łącznie 53 osoby. Nie było ofiar śmiertelnych.
Pasażerami autokaru byli pełnoletni obywatele naszego kraju, którzy jechali do pracy w jednej z firm w pobliżu Berlina. Autokar należy do przewoźnika z województwa lubuskiego, a jego pasażerowie także są z tego regionu. Do autobusu wsiadali w różnych miejscowościach.
Do wypadku doszło we wtorek, ok. godz. 12.30 między węzłami Storkow i Fuerstenwalde (Brandenburgia) na autostradzie A12. Z wstępnych informacji wynika, że ciężarówka musiała się zatrzymać z powodu zatoru. Jadąca za nią cysterna, uderzyła w lewy tylny bok ciężarówki, a następnie zderzyła się z autokarem, który znajdował się na lewym pasie ruchu - wyjaśnił rzecznik policji Stefan Moehwald, cytowany przez "Maerkischen Oderzeitung". Autokar dotknął środkowej bariery ochronnej i zatrzymał się między nią a cysterną. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ akub/